"Bieszczadzki Żaczek", czyli do Komańczy szynobusem

podkarpackie

13.12.2015 r. miała miejsce inauguracja nowego, regularnego połączenia relacji Rzeszów – Komańcza – Rzeszów, tzw. „Bieszczadzki Żaczek”. Chcemy Państwu zwrócić uwagę na wyjątkowy charakter tego połączenia, które choć dedykowany studentom dojeżdżającym na uczelnie, jest wręcz idealne na weekendowy wyjazd w Bieszczady dla turystów, czy całej rodziny.

Komańcza to pięknie położona miejscowość na trasie linii kolejowej nr 107 Zagórz – Łupków. Warto przypomnieć, że odcinek linii kolejowej Zagórz – Komańcza został oddany do użytku 12.11.1872 roku i był częścią „Pierwszej Galicyjskiej Kolei Żelaznej”. Pierwotnie była to linia 2-torowa. Po oddaniu do użytku w 1874 roku tunelu granicznego w Łupkowie „Pierwszą Galicyjską Koleją Żelazną” można było podróżować ze Lwowa do Budapesztu. Proszę pamiętać o tak bogatej historii w trakcie podróży do Komańczy.

Sama Komańcza jest urokliwie położona w otoczeniu gór, nad rzeką Osławą. W miejscowości można skorzystać z ofert noclegowych. Główną atrakcją jest położony na uboczu Klasztor Sióstr Nazaretanek, w którym w latach 1955-56 internowany był kardynał Stefan Wyszyński. Obecnie pokój w którym mieszkał jest udostępniany turystom.

Z Komańczy można odbyć pieszą wycieczkę malowniczą trasą czerwonym szlakiem do Jeziorek Duszatyńskich, a dalej na szczyt Chryszczata (997 m n.p.m.).

Podkarpacki Oddział Przewozów Regionalnych oferuje zgodnie z zamówieniem Urzędu Marszałkowskiego bezpośrednie połączenia z Rzeszowa do Komańczy w piątki. Odjazd o godzinie 15:51, przyjazd do Komańczy o godzinie 19:59. Powrót z Komańczy w niedzielę o godzinie 15:02, przyjazd do Rzeszowa na godzinę 19:12. Dodatkowo szynobus wykonuje w sobotę rano kurs z Komańczy odjazd 6:00 do Jasła przyjazd 8:37. W niedzeilę natomiast wraca z Jasła odjazd 7:30 do Komańczy przyjazd 10:02.

Podróż odbywa się nowoczesnym szynobusem SA 103, wyposażonym w m.in. klimatyzację, Internet WIFI, automat biletowy, WC. Autobus szynowy jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Istnieje także możliwość przewiezienia rowerów.

Obecnie najkorzystniejsza cenowo jest opcja zakupu biletu korzystając z „Taryfy Podkarpackiej”. Koszt biletu normalnego z Rzeszowa do Komańczy to 20,28 zł, dla studenta 9,94 zł. W pociągu honorowane są wszystkie ulgi ustawowe.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z uroczystego otwarcia połączenia z dnia 13 grudnia 2015 roku, na którym byli obecni m.in. przedstawiciele Samorzadów Lokalnych, Przewozów Regionalnych, Podkarpackeigo Urzędu Marszałkowskiego, a także osooby zrzeszone w ramach akcji społecznej  "KochamKolej.pl".